Barti emlékhely

A Kárpátok külső ívén létesített védelmi vonalak kényszerű feladása, illetve Erdély és Kárpátalja eleste után, 1944 októberében a mai Szlovákia területét is elérte a háború. A magyar királyi 1. honvéd hadsereg a hegyvidéki terep adta lehetőségeket kihasználva, valamint más honvédalakulatokkal együtt egészen 1945 áprilisáig folytatott halogató harcokkal igyekezett feltartóztatni az ellenséges térnyerést.

A magyarországi központi hadisírgondozó szervezet kezdeményezését követően 2014-ben kezdődtek el a Barti Központi Katonai Emlékhely kivitelezési munkálatai, mellyel az utókor az e harcokban hősi halált halt magyar katonák előtt tiszteleg.

Az emlékhely több ütemben végrehajtott fejlesztése eredményeként elsőként a központi emlékmű és a lélekharang készült el, majd a harcoló csapatok adatait tartalmazó két emléktábla felállítására került sor. Ezt követően, a központi sétány két oldalán olyan párnakövek jelentek meg, melyeken azok a mai szlovákiai településnevek vannak feltüntetve, ahol a második világháborúban magyar katonákat temettek el.

A katonakegyeleti létesítmény legújabb alkotóeleme az a hősi földurna, melyben 6 db 152 mm 37 M tüzérségi lőszerhüvelyben az 1944–45. évi felvidéki harcokban érintett honvédalakulatok egykori 52 békehelyőrségéből származó földminták vannak elhelyezve hímzett szövettasakokban.

A katonák hősies helytállása maradjon örök emlékezetül a ma és a jövő nemzedéke számára.